Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Публикувай отговор
centil
Мнения: 936
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от centil » 29 Фев 2024 16:30

Renault 5 E-Tech ще се предлага в три версии:
Renault 5 E-Tech 40kWh 95hp без CCS порт
Renault 5 E-Tech 40kWh 120hp с възможност за CCS порт (макс. 80 kW)
Renault 5 E-Tech 52kWh 150hp с CCS порт (макс. 100 kW)

Според мен за много хора избора ще е между Citroën ë-C3 и Renault 5. Напълно оборудвания Citroën ë-C3 MAX струва 27 800€, като стандартно има еднофазен АС 7,4 kW (за 400€ може да се поръча трифазен 11 kW) и DC 100kW. Стандартната версия YOU е с цена 23 300€, но липсва подгрев на седалките (което за мен е задължително за електричка).
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
Filbor
Мнения: 1056
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 24 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Filbor » 05 Мар 2024 14:36

slowtraveler написа: 21 Фев 2024 14:35 И със задни чистачки ppp.gif
хахаха - tooth.gif пак от същото:
Стандартният Ioniq 5 идва с ... А, и най-после има задна чистачка.
....
Голямата новост в задвижването е монтирането на батерия с капацитет 84 kWh, досега той беше 77,4 kWh.
https://carmarket.bg/elektromobili/hyun ... ntite-8604
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 257 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от WoLF » 05 Мар 2024 14:50

Днес я гледах на живо, прекалена ми дойде отвън... Определено се открояваше и изглеждаше по-широка от реалното rolleyes.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Monster » 10 Мар 2024 11:25

Filbor написа: 26 Апр 2022 11:41 CHAdeMO е японския стандарт. По света се е разпространил благодарение на Nissan Leaf. Има го, както на стария така и на новия Nissan Leaf. Има го и на Lexus UX 300e. CCS2 e Европейския стандарт.
Но вече на новия Lexus RZ 450e си е със CCS2, както и на Nissan Ariya. На новите електрически Тойоти също ще е CCS2.
На Тесла стандарта е друг и трябва да се купува преходник. Виждал съм Тесла да зарежда с преходник към CHAdeMO:
https://shop.tesla.com/en_au/product/chademo-adapter
Но Финес не слагат CHAdeMO. Имат по 2 или 3 куплунга за CCS2.
А и ЕлДрайв постепeнно като си обновяват старите зареждачки (или слагат нови) махат CHAdeMO и слaгат два CCS2.
Monster написа: 26 Апр 2022 07:10 Сега се зачетох, за да се образовам по темата - много тъжно как типично по електричарски са омазали (да не ползвам друга дума) работата с липсата на стандарт за портовете изначално. Почти бях сигурен, че има някакъв адаптер, който да се купи, но след четене в нета разбирам, че поради концептуални разлики свързани, както със заключването на кабела, така и нещо с волтажите, такъв адаптер е трудно осъществим (изисква слагане на скъпа електроника в адаптера, която да имитира комуникацията с кола с различен порт). На някои места се твърди, че имало адаптер в едната посока, но май и това не е вярно.

В крайна сметка нали правилно съм разбрал, че нито старият Nissan Leaf може да зареди с адаптер към CCS, нито новите коли (например Zoe) може да зареждат с адаптер към CHAdeMO?
Filbor написа: 26 Апр 2022 11:41 Не съм виждал такава възможност.
Днес попаднах на българска фирма, която е влязла в играта с липсващия адаптер и е направила такъв за Нисан Лийф към CCS2 станциите. Малко скъпичко решение (почти 3000 лв), но като няма голяма конкуренция предполагам ще се купува от собствениците на колите с CHadeMO, които реално нямат друг избор ако искат да разчитат на бързо зареждане. Дано адаптерът да има добър механизъм за заключване по време на зареждане, че ще е тъжно 3000 лв да изчезнат за секунди.

Последно промяна от Monster на 10 Мар 2024 12:43, променено общо 2 пъти.

Аватар
biro
Мнения: 2651
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 71 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от biro » 10 Мар 2024 11:40

Китайците ще го изкопират за 50лв.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Monster » 10 Мар 2024 12:25

От любопитство погледнах в али експрес. Намерих 2 такива продукта - и двата на цена около 4500 лв. Българското решение вече ми изглежда евтино. tooth.gif

За сметка на това намерих финландски продукт, който е на близка до българката цена (малко по-ниска, но предполагам с доставката ще се поизравнят). Всъщност по същество продуктът май си е китайски и в описанието на долното видео има по-евтини линкове към алибаба на същия финладски продукт, като от там гаранцията е по-малка (финландците явно го внасят и препродават с по-голяма гаранция). Според мен е изтекъл някъде софтуер обединяващ комуникацията между двата стандарта на зареждане и са започнали да излизат на пазара множество конкурентни продукти. Или много хора в различни държави успоредно са работели по разработката на такъв софтуер, но все ми се струва твърде голяма случайността да излязат по едно и също време с решения. smile.gif


Аватар
Filbor
Мнения: 1056
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 24 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Filbor » 14 Мар 2024 14:20

Monster написа: 28 Фев 2024 18:09 Та сега съм се заровил в сайтовете за втора ръка коли и гледам упорито за някое Zoe
Колега вчера си купи и взе следното. Успял е за 25 500 лв
А то и една колежка вече има Зое.
Та леко ще се оформи и получи Фирмен Зое Клуб tooth.gif
Прикачени файлове
Zoe.JPG
Zoe.JPG (166.22 KiB) Преглеждано 2351 пъти
Две Zoeта 1.jpg
Две Zoeта 1.jpg (340.78 KiB) Преглеждано 2351 пъти
Две Zoeта 2.jpg
Две Zoeта 2.jpg (284.38 KiB) Преглеждано 2351 пъти
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 257 пъти
Получена  благодарност: 119 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от WoLF » 14 Мар 2024 14:30

Ти си морално отговорен за това!
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Monster » 14 Мар 2024 15:44

Тъкмо преди малко жена ми се прибра от изпита по кормуване, който е взела успешно. :headbang: :occasion9: Вече уговорих два огледа на Zoe 2019 за утре. tooth.gif Очаквах цената да е по-скоро малко под 30к, но 25к звучи като да има мегдан за пазарене.

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Monster » 16 Мар 2024 06:54

До тук изводът ми от огледи на Зоита е, че вероятно почти всички обяви са били "нов внос" от държави със субсидии за електромобили, които отгоре на всичкото са купени катастрофирали, за да се увеличи съвсем печалбата като ги пооправят у нас и ги продават като "много запазени". Като съвет за други, които биха се впуснали в това "приключение" - доверие никому, включително и на хора с изяви в публичното пространство, прокламиращи електрическата мобилност и продаващи като частно лице кола на висока цена, а в последствие с проверка в официалното представителство на марката се оказва, че колата за пет годишната си история е влизала два пъти за ремонт след удар, включително е имало сериозен ремонт на ходовата част. Не искам да назовавам конкретни имена, тъй като смятам че така или иначе тази некоректна практика е масова и независимо от името на продавача при покупка трябва се следва принципът "проверката е висша форма на доверие". По VIN в официалното представителство ще може да проверите голяма част от параметрите на колата, които могат да се окажат доста различни от в обявата wacko.gif . Например в конкретния случай в обявата се казваше, че колата е с Q мотора, който позволява по-бързо зареждане на AC станции (до 43 KW), а при проверката се оказа, че си е с R мотора, който изглежда масов за годините, които гледам и поддържа 22 kW зареждане (което не е малко, но пък не е коректно да се обявява, че е с по-бързото). По VIN също така ще може да разберете дали колата е със собствена батерия, което за Зое е важно, тъй от Рено са предлагали опция батерията да е под наем и в този случай цената на колата трябва да е значително по-ниска, тъй като и новият собственик също няма да притежава батерията и ще трябва да продължи да й плаща наем.

Абе като цяло си припомних защо след като продадох първата си кола бях решил, че докато мога да си го позволя няма повече да си купувам кола втора ръка. Чак се замислих дали да не изчакам няколко месеца и да си поръчаме един нов Citroen e-C3, но пък за конкретния повод, за който купувам колата, ми се струва, че ще е неразумно да е чисто нова. Ще гледам още Зоита пък стискайте палци да попадна на нещо що-годе читаво. Така или иначе идеята ми е тази кола да я взема само за една година и после да я продам, пък след това можем или да ползваме услугите на Spark за втора кола (ако няма да се кара често) или ще харесаме някой от новите модели, излезли на пазара, които изглеждат обещаващи и като цена и като параметри.

В тази връзка днес ми попадна новина за нов модел на Шкода с епичното име Epiq :D , който изглежда доста близко до това, което си представям като подходящо за втора кола в семейството. Доволен пробег, двупосочно зареждане, къса, но висока и с впещатляващо голям багажник за размерите си. Единствено предполагам, че Шкода няма да я пуснат в AWD версия, което за мен би било минус и само заради този параметър бих препочел излизащия също скоро Toyota bZ2X (Urban SUV).


Аватар
Filbor
Мнения: 1056
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 24 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Filbor » 19 Мар 2024 17:12

На колегата колата е била предназначена за Спарк в Букурещ. Но понеже там са махнали безплатното паркиране за електрички в центъра и бизнес модела им не е вече подходящ. Поради което колата е на малко километри и запазена.
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
itzoa
Мнения: 311
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от itzoa » 21 Мар 2024 11:58

Monster написа: 16 Мар 2024 06:54 Като съвет за други, които биха се впуснали в това "приключение" - доверие никому, включително и на хора с изяви в публичното пространство, прокламиращи електрическата мобилност и продаващи като частно лице кола на висока цена
Почти съм сигурен кой имаш предвид, т.е. те са 2-ма ама заради темерутското им поведение почти намразих електромобилите и съм с бан в групата им във ФБ :)
Абе да са живи и здрави, може ли да споделиш - къде проверяваш ВИН-а - при дилър на Рено или в някое от многобройните приложения, които не знам колко вършат работа.

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 86 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Monster » 21 Мар 2024 13:43

При дилър на Рено. Там най-сигурно могат да кажат цялата история, поне що се отнася до посещения и ремонти на колата в официални сервизи в Европа. Ако е оправяна в някое гаражче няма да може да се разбере, освен ако не се види нещо при преглед в сервиз преди покупката.

Аватар
Filbor
Мнения: 1056
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 24 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от Filbor » 16 Апр 2024 08:56

Най-изгодни електромобили като цена за под 100 евро на километър:
Прикачени файлове
Най-изгодни - Евро на км.PNG
Най-изгодни - Евро на км.PNG (567.27 KiB) Преглеждано 381 пъти
08.2014-11.2021
Изображение

Аватар
itzoa
Мнения: 311
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Електрически коли, но Не от ТОЙОТА

Мнение от itzoa » 16 Апр 2024 10:35

Нещо не го разбирам това - как се смята цена на евро на километър, защо е толкова висока, може би се има предвид цената на автомобила, а не ефективността на километър, но как точно се определя за колко хиляди километра е средната разбивка?

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта