Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Himbo
Мнения: 105
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от Himbo » 19 Апр 2024 15:30

Колеги,
Много странно нещо, поне за мен - днес си правих баланс след смяна на гумите. Машина: Hunter Elit Road Force . Гуми на три-четири сезона. Джанти на седем години.
След монтажа на летните гуми, на едно от колелата машината показа, че не иска никакви тежести. Нито грам. На друга си поиска. Нито гумите, нито колата са нови. От 7 години карам, от чисто нова, ползвал съм какви ли не машини, най-вече тази, такъв случай не съм имал. Дори от завода, колелата идват с тежести.
Когато обаче, се прибрах от сервиза забелязах, че 3 от 4те колела нямат никакви тежести... След една разправия как нямало смисъл от динамометричен ключ за затягане, се ядосах, разсеях и спрях да гледам машината. Сега съм малко озадачен какво всъщност са свършили.. wacko.gif
Това е т.нар. "Премиум баланс" stretcher.gif Мога да кажа и на коя фирма, но това е друга тема. Не ми се говори колко пари съм дал за тази "услуга". Сега остава да я покарам на магистралата и ако има вибрации, да се върна в сервиза. При 80 км/ч не се усеща нищо. Въпросът ми е възможно ли е изправна машина да показва такова нещо. Или просто са ме метнали и не са ми направили баланс.
Поздрави и приятни моменти по пътищата.
Последно промяна от Akima на 19 Апр 2024 16:11, променено общо 2 пъти.
Причина: Променено заглавие.Преместена в правилния раздел.

Аватар
Akima
Мнения: 7143
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 72 пъти

баланс на гуми

Мнение от Akima » 19 Апр 2024 16:08

Има раздел за гуми - защо трябва да пускате темата "най-отгоре"?

Възможно е гума да се балансира на джанта с минимум тежести.

Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

e 10
Мнения: 676
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 3 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от e 10 » 19 Апр 2024 19:11

При правилно балансирани гуми , изправни спирачки, окачване, управление и нормална сходимост на преден и заден мост, следващият баланс винаги е с по-малко тежести, но чак пък без такива и то 3 от 4 гуми... unsure.gif Балансирана гума без тежести ми се е случвало само веднъж. Поне моите наблюдения са такива.
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
WoLF
Мнения: 2654
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 265 пъти
Получена  благодарност: 120 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от WoLF » 19 Апр 2024 19:14

Нямам случаи да няма баланс, но имам множество случаи с 5гр само...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
biro
Мнения: 2652
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 71 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от biro » 19 Апр 2024 22:04

И 50 грама да е баланса на 18 кила гума+джанта нищо не е. Как разбирате, че ви трябва баланс? Аз сам си сменям зимни/летни гуми и няколко години не бях правил баланс. Никаква разлика с нов автомобил.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
WoLF
Мнения: 2654
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 265 пъти
Получена  благодарност: 120 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от WoLF » 19 Апр 2024 22:36

Само ще подскажа. Капачките на вентилите на Вейрон тежат около 7кг всяка при максимална скорост...
На едната кола имах гуми на собсвени джанти за зимата и лятото. На тях баланс съм правил еднократно и после само сменяне. Сега, обаче, съм с един комплект джанти и правя баланс при всяко монтиране на сезон boxed.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Himbo
Мнения: 105
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от Himbo » 19 Апр 2024 23:25

WoLF, искаш да кажеш, че масата на едно тяло нараства със скоростта.. По принцип вибрациите от небалансирана гума обаче се усещат при високи скорости, а не при ниски. По-скоро трябва да е обратното - колелото трябва да олекне, за да се обясни това. Ако тежи повече, по-малко вероятно е да се усеща вибрация.
В конкретния случай, карах малко на магистрала - колата се държи учудващо добре, дори доста над 140 км. Може да има малки вибрации, но не мога да ги различа.от естествените вибрации на ДВГ. Очаквах осезаемо да тресе и т.н. Честно казано с уж балансирани колела на тая кола, с тежести и прочие, съм изпитвал и по-големи вибрации.
Което още повече ме хвърля в джаза... За всички пари хвърлени досега. Дали не на вятъра. Не знам обаче, температурата на гумите как влияе на вибрациите , защото може би не го загрях достатъчно.

При прави джанти и гуми, как разбираме наистина кога и дали гумите ни са балансирани....

Аватар
mapamop
Мнения: 4101
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 92 пъти
Получена  благодарност: 298 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от mapamop » 20 Апр 2024 06:28

Защо не минеш да провериш гумите на друга машина в друга гумаджийница?
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4937
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 154 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от slowtraveler » 20 Апр 2024 07:59

biro написа: 19 Апр 2024 22:04 И 50 грама да е баланса на 18 кила гума+джанта нищо не е.
Нищо не е за общата маса, но за дисбаланс е страшно много - едва ли би могъл да шофираш с повече от 60км/ч :)
Сметките показват, че при такава скорост тези 50г статичен дисбаланс биха имали ефект все едно си закачил 4кг на гумата, с които трябва да се борят амортизаторите, окачване и т.н... :thumbsup:
А ми се е случвало подобен ефект точно с Авенсиса на времето, когато по вътрешната страна на джантите бе замръзнала малка локвичка лед... Сигурно е било 20грама - колко вода да се събере по самата джанта под спирачния апарат....
Едва се прибрах от 500км - над 60км/ч ще ти изпадат зъбите :)
Подобен ефект имах една зима и с Джипа - там гумата с джантата е над 40кг, и пак се усещаше сериозно особено ако се качиш на магистралата tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

gena_bs
Мнения: 871
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 97 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от gena_bs » 20 Апр 2024 09:52

Не мога да дам мнение за конкретния случай.
Обаче съм присъствал на "ремонт" на баланс-машина. Гумаджията, подчертавам, който работеше с нея, я беше разглобил и нещо правеше на нея.
Просто повече не съм стъпил на това място!
Никаква калибровка след това не е правил. Просто, защото няма необходимите уреди за тази цел.
Та в случая или всичко е перфектно в комбинацията гума-джанта, или машината лъже.

При мен не се е случвало да не се получат отклонения от сезон на сезона.
Нито, докато бях само с един комплект гуми+джанти, нито - с два, абсолютно еднакви като размер само. Дори при абсолютно правилно съхранение, винаги ми се е получавало отклонение. Динамичен баланс не съм правил.

Himbo
Мнения: 105
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от Himbo » 20 Апр 2024 10:03

mapamop написа: 20 Апр 2024 06:28 Защо не минеш да провериш гумите на друга машина в друга гумаджийница?
Защото имам чувството че си давам парите на вятъра и при цялата ситуация ч, каква ми е гаранцията, че балансът ще е като хората..
Въпросът ми е възможно ли е изправна машина да показва на употребявани гуми и джанти, че не са необходими нито грам тежести. Страничното биене не е нула, но е в норма, а на дисплея от двете страни дава ОК......
Някой, които разбира от тези машини ако може да каже.

Аватар
max-2
Мнения: 1789
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от max-2 » 20 Апр 2024 10:39

Възможно е, но на три от тях е съмнително. Освен ако и трите са оптимизирани с въртене на гумата спрямо джантата. Но този тип машини предлагат оптимизация ако има много грамаж за баланс или ако самата гума натиска повече от допустимата разлика в килограми или нютони при един оборот докато е притисната към валяка на машината. Имах случай 50 грама на нова зимна 15 ка. Но при въртенето малко играеше. След оптимизация нула баланс и се въртеше нормално.
Нови летни 18ки не искаха да ги слагат на хънтъра, защото не са се изпънали още. Никакви проблеми. На следващия сезон отидох на хънтъра, имаше по 5-10 грама дебаланс повече. Тъй-като една от гумите беше със 70, а искаше 80 гр накарах човека да я оптимизира. Падна на 15 грама тежест и от 60 нютона на валяка на 10 нютона.
Carina E 4AFE LB 1992

Himbo
Мнения: 105
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от Himbo » 20 Апр 2024 11:04

max-2, Нищо не е оптимизирано, поне не и по този начин. Пичът просто постави гумата върху джантата и я врътна на машината...
Викам му, аз такова нещо не съм виждал. Той каза, има си начин как се монтира. Чувал съм за нещо подобно. На някои гуми, като чисто нови има точка за монтаж, но и трите не са монтирани по точно същото разположение. На четвъртата пък машината си показа нужда от тежест..

Himbo
Мнения: 105
Регистриран на: 08 Сеп 2016 12:40
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от Himbo » 20 Апр 2024 14:40

Колеги, върнах се в сервиза. Оказаха се не три, а две от четирите колела, без грам тежести. На третото били сложили кована тежест отзад на борда, нямаше как да я видя. На четвъртата лепени тежести, след като изрично им бях казал да не слагат ковани и ги смениха с лепенка. Ама предишната ги домързяло да я сменят.
Не споменах, че джантите са алуминиеви. Знаех, че и за тях има ковани тежести... Но не ми беше минало и през ум, че днес още някой слага такива, още по-малко на "премиум" услуга... Винаги са ми слагали лепени.
Както и да е, момчето принципно си монтира гумите с дот-а от страната на вентила, под него. Двете от гумите са именно така. Днес ги врътна още веднъж на машината, този път го гледах в ръцете и тя наистина показа от двете страни ОК и за двете гуми, след въртене с валяка. За другите две, монтирани от колегата му, махна всички тежести, същата тази машина си показва дисбаланс и той сложи навсякъде лепени.
Пари за второто идване не ми взеха. На градско каране, до 80, всичко е наред. Ще я карам разбира се и на магистрала, ще видя как е.
Накратко, аз съм изненадан, че е възможно, без оптимизация с помощта на машина, човек така да е възможно от първия път да монтира две гуми, една след друга, че машината да не иска баланс. Досега не съм срещал такъв гумаджия. Това как се монтира гумата, че (почти) да не иска тежести, би трябвало да го знае всеки гумаджия, но не всеки смята, че това е най-правилния метод, а някои просто разчитат на машината да им покаже, след като /ако страничното биене не е в норма. Пък и от колело до колело има разлика.
Гумите са goodyear efficient grip performance 2. Редовно ротирани при сезонна смяна. Джанти оригиналните, прави.
Сервизът е Уили, Avtogumi.bg , София, Горублянско шосе. Само за името на човека не попитах, че се бях шашнал :), но нямаше как да не му стисна ръката.
Благодаря за отзивите.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4937
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 154 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Баланс на гуми с машина Hunter ElitЕ Road Force ?

Мнение от slowtraveler » 20 Апр 2024 15:09

Критерия на машината мисля се настройва.... Т.е. кога да покаже ОК... Ако на сервиза не му се занимава много много - няма да си играе със стъпка 5гр, а ще я загруби например на 10гр...
Винаги са ми слагали и ковани тежести на алуминиевите джанти, защото иначе е много трудно да балансираш гумата... Към външният борд - слагат лепени, а тези, които са баланса за задния борд - ковани... (гумата не се балансира само в една равнина)
Според мен търсите под вола теле... Вдигате 90км/ч и сам ще усетите дали гумите са балансирани... Това е нещо, което лесно се усеща и от непрофесионалист.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта