МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 5010
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 173 пъти
Получена  благодарност: 156 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от slowtraveler » 28 Яну 2024 23:07

centil, благодаря за отговора... Аз също имам същата идея (и досега ги сменям всичките на пролет - бая черно излиза :) ).. Но ми бе интересна техническата обосновка - дали наистина има нещо различно в тези масла или просто си е търговски трик...
Не че ми пука да му сложа каквото и да е масло от искания вискозитет - в края на краищата техниката не струва милиони tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

centil
Мнения: 938
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 19 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от centil » 29 Яну 2024 08:00

Разликата между SAE30 и 10W-30 е главно във високотемпературната стабилност на маслото, поради описаните причини в предишния ми пост. Ако на всеки час работа им даваш 10-15мин почивка на машините, то за тях няма да има значение използваното масло.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 1020
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 66 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Ивайло Димов » 29 Яну 2024 12:10

Разликата е огромна ;) SAE 30 е monograde едносезонно масло ,използва се при температури над 10-15 градуса .Нищо общо няма с full grade масла тип 10W30 и т.н.

vfr800
Мнения: 474
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 72 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от vfr800 » 29 Яну 2024 12:10

Не е само това разликата. Sae30 има висок вискозитет при ниска температура и това би било проблем, ако въпросната косачка примерно я държиш навън и решиш да я палиш на -20 по някаква причина, вероятно няма да се наложи , но все пак трябва да се има предвид. Аз лично съм ползвал масло SAE90 в скоростна кутия, и мога да кажа, че резултата при -15 беше плачевен. Превключването на предавки в първите 1-2 мин е много трудно, а първото включване към първа или задна си беше приключение :) Лично не виждам причина да се ползва single grade масло освен в случай, когато няма възможност за навременна смяна или режимите на работа са много тежки и маслото се цапа твърде бързи и това пречи на присадките в него да си вършат работата. Multigrade маслата имат предимство навсякъде освен при точно определени специфични режими на работа. Разбира се от производствена гледна точка single grade маслата са по-евтини , но това не означава, че производителя ги продава по-евтино. Има два начина за производство на Multigrade масло. Единия е да се ползва скъпо синтетично високовискозитетно масло, което е скъпия вариант, а другия е да се ползват полимери, което е масовия вариант. Полимерите поддържат добра течливост на маслото при много ниски температури, но пък има проблем с високотемпературните режими на работа, но за да се реши този проблем пък има други видове присадки. Като цяло няма универсално масло или ако имаше то щеше да е примерно 0W100 . Ще се държи супер като палиш на -30 и ще държи идеално докато дрифтиш на прекъсвач по пистата и го загравяш до 200градуса. Твърде много се вталявате с тия масла ми прави впечатление. Тия коли/машини няма да ги ползвате вечно, това че купувате скъпо масло и увеличавате живота на двигателя от 300к километра на 500к не променя нищо ,защото скъпото масло увеличава живота на агрегата, но в крайна сметка с разликата в цената на маслото можеш да си покриеш разходите за евентуалния ремонт. Нещо като ще ми пропаднат/изгорят ли клапаните , ако карам на газ. Еми сигурно ще се случи в някакъв момент , ама докато се случи тоя момент ще си спестил достатъчно, за да ги ремонтираш, че ще ти и остане.......Вместно да купуваш масло за 150лв по-добре купувай от 50 и го сменяй три пъти по-често, резултата ще е по-добър, че с тия новите схеми със смени на 30-40К километра е меко казано несериозно.

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 1020
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 66 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Ивайло Димов » 29 Яну 2024 12:25

Е те хората са преценили че подобна техника не се ползва в студовете и се държи на топло в гараж или друго закрито помещение ...та за тва препоръчват моноградни масла .

vfr800
Мнения: 474
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 72 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от vfr800 » 29 Яну 2024 12:34

Принципно си прав :) аз лично за себе си отдавна съм престанал да се двоумя за маслата. Най-ми харесват форумните истории , че бай гошо с новия внос отишъл в накакъв сервиз и вместо оригинално ATF масло на Мерцедес му сипали примерно Mobil и разбираш ли му се стчупила кутията.........

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 1020
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 66 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Ивайло Димов » 29 Яну 2024 12:41

offtopic.gif Е те гаражните митове и легенди са причина за много заблуди в автомобилизма .На моя мастер като му занесох Mobil 1 FS 0W40 да ми го налее вика "Много е тънко щи превъртят лагерите на коляновия вал "....Наложи се 15 минути да му чета лекции за тва що е вискозитет ,стандарт SAE и пак не ме разбра ама го наля tooth.gif

r34c7
Мнения: 252
Регистриран на: 09 Фев 2017 18:43
Местоположение: Дупница
Автомобил: AT220 4A-FE
Благодарил/а: 32 пъти
Получена  благодарност: 51 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от r34c7 » 29 Яну 2024 13:32

Последния път като източвах в близката масларница 75W90 и го замених със 75W80 ме гледаха така boxed.gif . Разговора беше много хитов:

-Ама те са почти еднакви?
-Нищо, да пробваме...

Има ли смисъл да обясняваш къде е разликата между две масла...в масларница :D :D Едното с два пъти по-нисък вискозитет от другото...

Тоя разговор за FS 0/40 пак на някаква стара кола и аз съм го водил, ама с добавката "от къде го намери тва скъпо масло", някой седмица преди мен беше наливал такова в 370Z.

Общо взето всичко, което не е ЕНЕОС от варела все едно е извънземна смазочна технология, зае**
Баба Яга - Изображение

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 1020
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 66 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Ивайло Димов » 29 Яну 2024 13:46

За тва си го сменям пред блока с помпата ,и на скоростите пак така .Не ,че и там не се появява некой досаден умник да досажда с малоумни въпроси "Ама що сменяш масло на хидравликата " ..."Що зелено " .."Ама що сваляш казана за антифриз и го миеш"

r34c7
Мнения: 252
Регистриран на: 09 Фев 2017 18:43
Местоположение: Дупница
Автомобил: AT220 4A-FE
Благодарил/а: 32 пъти
Получена  благодарност: 51 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от r34c7 » 29 Яну 2024 14:08

И за антифриза са ме питали - това оранжевото течност за чистачки ли е tooth.gif
Баба Яга - Изображение

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 1020
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 66 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Ивайло Димов » 29 Яну 2024 14:14

А да ,цветоманията при антифриза е потресаваща ...."Не ве за Рено-Дачия е жълт,ама сега е зелен " bash.gif ...не са чували за спецификация по производители или за стандартизация по VW или Glysantin .Отказал съм се да ограмотявам чугунени глави.

Аватар
ufer
Мнения: 2621
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от ufer » 30 Яну 2024 10:42

Аз като докарах моята швейцарка MR2, че и мито й платих, беше обслужена от швейцарския сервиз на Тойота с Шел 0W50 и си вървеше много добре. Но като дойде време за смяна се замислих, че май е по-добре да си мина на препоръчителното 10W40, защото хлабините са се увеличили с някоя и друга хилядна, пък и тук климатът е доста по-топъл, дори горещ в сравнение с Алпите. Та тамошният майстор може и да е прав за хубавата синтетика, но за БГ не ми се иска да рискувам. Лятото ще пробвам едно ново масло, препоръчано от Ивайло, но пак ще е 10W40...

r34c7
Мнения: 252
Регистриран на: 09 Фев 2017 18:43
Местоположение: Дупница
Автомобил: AT220 4A-FE
Благодарил/а: 32 пъти
Получена  благодарност: 51 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от r34c7 » 30 Яну 2024 11:08

Да не е карана по писти? По принцип вискозитетите w50 и w60 се използват при големи топлинни натоварвания.
Баба Яга - Изображение

Аватар
ufer
Мнения: 2621
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от ufer » 30 Яну 2024 11:13

Нееее, колата винаги е била в притежание на роднини и няма между тях състезатели, по-вероятно е в Швейцария да имат някакво местно разбиране за маслата или може би инструкции да слагат такива масла. Но аз си мисля, че тамошните сервизи са били увлечени по модата на скъпите синтетични масла (и печалбата от тях), че ако има едно лесно, ще са слагали и на трактори... tooth.gif

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 1020
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 66 пъти

МАСЛА - типове,видове и употреба - "Какво да налея?" - ОБЩА

Мнение от Ивайло Димов » 30 Яну 2024 11:29

boxed.gif 0W50 съм виждал само Енеос ...Може и преди време Шел да са дялали подобно.То има и синтетични 10W40 ....ама цената им е Мяууу и по нашия пазар ги нема или са голяма рядкост.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Semrush [Bot] и 2 госта