Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Публикувай отговор
RedGold
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Фев 2016 16:16
Местоположение: Варна

Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от RedGold » 01 Мар 2016 17:10

А да попитам някаква диагностика на място може ли да се извърши или от сервизното меню на дисплея? Или само с лаптоп и програма и да се закачи.
И BOz от опитът ви до сега (от както карате колата) можете ли, лично по ваша преценка да ми кажете плюсовете и минусите на модела и на вашата кола...ще ви бъда много благодарен :)

Аватар
BOz
Мнения: 4307
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от BOz » 01 Мар 2016 23:42

RedGold написа: А да попитам някаква диагностика на място може ли да се извърши или от сервизното меню на дисплея? Или само с лаптоп и програма и да се закачи.
И BOz от опитът ви до сега (от както карате колата) можете ли, лично по ваша преценка да ми кажете плюсовете и минусите на модела и на вашата кола...ще ви бъда много благодарен :)
За сивата забравяш. Преди фейса е и не си заслужава. Черната по-става. Лично на мен много ме дразни тази "кожа" на подлакътника, която на всичките, които съм виждал, не стои добре, а и обикновено е в лошо състояние.
Диагностика на място се прави само чрез компютър. През менютата на колата нищо не се вижда.
Плюсове:
- Икономична.
- Ниски общи разходи по поддръжка, включвайки и първоначалните разходи.
- Много приятен за каране автомобил.
- Внася голямо спокойствие. Не шуми и това го прави наистина уникален. Най-големия плюс за мен.
Минуси:
- Много ниско качество на материалите/сглобката в интериора.
- Евентуален проблем, който може да възникне с батерията - реално това би било единствената причина (за мен), заради която може да не се избере този автомобил. Ако го купиш, то трябва да имаш едно на ум - или купуваш нова (или употребявана) батерия някога в бъдещето (след 1 или 60 месеца (примерно)), или го продаваш за никакви пари и си купуваш друг автомобил. Това е изборът, който трябва да си подготвен за него. Тук не става въпрос дали ще умре, а кога ще умре.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

RedGold
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Фев 2016 16:16
Местоположение: Варна

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от RedGold » 02 Мар 2016 21:53

Много Благодаря за всичко написано до сега...
Не го знаех това за сивата кола, просто другата ме притеснява, че е на повече километри, пък на пазара няма много голям избор в момента. Имам срок до Май месец и се надявам до тогава все нещо да излезе.
Някой може ли да ми каже как се държи колата на дълъг път, как е динамиката при изпреварване и т.н.

Аватар
Akima
Мнения: 7162
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 40 пъти
Получена  благодарност: 78 пъти

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от Akima » 02 Мар 2016 21:59

Това не е кола за дълъг път - сега ще бъда "изяден с парцалите",но си е така.
Губи се предимството на регенеративното спиране например.

Колеги докараха приличен разход с културно шофиране.
Все още съм на мнение,че Prius XW20/XW30 се купува като втора кола,който иска хибрид и динамика трябва да се насочи към Lexus например...

Нали правилно разбрах,че колата е за половинката Ви?
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от Рошко » 02 Мар 2016 22:31

Akima написа:Това не е кола за дълъг път - сега ще бъда "изяден с парцалите",но си е така.
Губи се предимството на регенеративното спиране например.
Поредният заблуден... tooth.gif Казвал съм го преди, казвам го отново - и аз бях от заблудените, които смятаха, че на дълъг път колата няма да е толкова икономична, колкото в грдаски условия. Е не е вярно! Извън града е дори по-иконоична! Средният ми разход извънградско в топлия сезон е 4.3-4.4, сега в студения - 4.6/100. При ходенето до Гърция през ноември ми даде среден разход от 4.3/100. В градски условия през студения период разходът е около 5 до 6/100. Динамиката на автомобила в Power mode е уникална, просто става по-шумна. Изпреварването е по-лесно отколкото с предишния ми 1.6 vvt-i Auris / 124 к.с.

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от Scott » 02 Мар 2016 23:32

Akima написа:Това не е кола за дълъг път - сега ще бъда "изяден с парцалите"...
+1
Само че не заради регенеративното то спиране, все пак пътя не е равен през цялото време. Според мен този модел Приус има едни от най-неудобните седалки, повече от 20 мин и гърба се схваща отвратително.

Аватар
BOz
Мнения: 4307
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от BOz » 03 Мар 2016 10:55

Akima написа:Това не е кола за дълъг път - сега ще бъда "изяден с парцалите",но си е така.
Губи се предимството на регенеративното спиране например.
Това наистина не е вярно, особено ако връзваш "регенеративното спиране" като причина за неудобството. Като караш извънградско, реално не ти трябва регенеративно спиране, защото просто батерията почти не се хаби, че да ти трябва спиране, с което да я пълниш.
Единствения минус за мен извънградско е ако си свикнал и искаш да караш с над 120км/ч. И проблема се изразява в шума, който двигателя генерира. Но отново ако я сравниш с бензинов автомобил от това време, то разликата в шума от двигателя отново е незначителен.
Scott написа: Само че не заради регенеративното то спиране, все пак пътя не е равен през цялото време. Според мен този модел Приус има едни от най-неудобните седалки, повече от 20 мин и гърба се схваща отвратително.
И с това не съм съгласен. Този факт, който го изтъкваш не е валиден за мен.
Приуса ми е много по-удобен от Инсигниата на дълъг път. А двете коли са в различен клас. Отделно, че при Инсигниата седалките са "специални" и одобрени от не знам си каква организация, регулират се в доста посоки. При Приуса само задната седалка е малко по-неудобна, но при фейс-а, това е променено и задната седалка е различна и по-удобна.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Scott
Мнения: 2710
Регистриран на: 25 Ное 2004 18:44
Местоположение: Bristol, UK
Получена  благодарност: 1 път

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от Scott » 03 Мар 2016 14:10

BOz написа:И с това не съм съгласен. Този факт, който го изтъкваш не е валиден за мен...
Това само може да те радва. Но неудобството на седалката е обсъждано нашироко в повечето Приус форуми, така че е факт.

Аватар
BOz
Мнения: 4307
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от BOz » 03 Мар 2016 16:45

Scott написа:
BOz написа:И с това не съм съгласен. Този факт, който го изтъкваш не е валиден за мен...
Това само може да те радва. Но неудобството на седалката е обсъждано нашироко в повечето Приус форуми, така че е факт.
"Проблема" който е много обсъждан е свързан главно със задните седалки. Това е една от причините те да се променят и да се вложат във фейс-а.
Аз имам проблем с гърба по принцип. Не ми е нужно да карам много, за да мога да направя някаква разлика. А болките от седене понякога са ми доста силни, не е просто "да ми се схване гърба". Главната мълва е за това, че нямало възможност за повече персонализация. Примерно да може да си повдигнеш предния край или пък да може седалката да се регулира по дължина. Ами много коли в този клас нямат тази възможност реално. Просто в този клас е трудно да намериш седалки, които да се регулират в изискващите посоки.
Отделно, че Приуса по принцип е подложен на огромен натиск от анти-Приус обществото, което е огромно. За това може да прочетеш хиляди безсмислени неща из нета. Започвайки от седалките, минавайки през задушаване от газовете на батерията, та стигайки, че може би е най-харчещата кола произвеждана някога. И това доказано чрез примери. Да кажем сравнявайки го с Хамър и доказвайки, че да караш Хамър е много по-екологично от колкото да караш Приус.
Последно промяна от BOz на 03 Мар 2016 17:03, променено общо 1 път.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Akima
Мнения: 7162
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 40 пъти
Получена  благодарност: 78 пъти

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от Akima » 03 Мар 2016 16:58

Моля да се придържаме към темата - да помогнем на колегата с информация и наш опит,а той да прецени и да си избере.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

AlexPP
Мнения: 87
Регистриран на: 24 Ное 2015 17:05
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от AlexPP » 03 Мар 2016 23:06

Имам такъв Приус (XW20 2007-ма година) от 3 месеца. Първоначално и смених масло и филтри и за сега е добре, като изключим, че гори около литър масло на 2000км. Това е масов проблем за тези коли, както и за следващия модел (Gen 3). Справка priuschat.com. Имаше и малко ръжда отдолу (от Швейцария е моята), но я оправих. Колата е идеална за града и не толкова добра за магистрално каране. Разход в града през зимата: около 5.5л/100км без да се опитвам да карам икономично.

Батерията не мисля, че е проблем. Могат да се сменят отделни модули, които не са скъпи. В PriusChat.com има много информация по въпроса.

Возията не нещо особено, понеже отзад е с полунезависимо окачване (торсионна греда).

Със седалките проблеми нямам. Минавал съм по 300км без почивка и не ми се е схващал гърба или нещо такова.

Колата е хубава и приятна за каране и аз я взех защото ми се караше нещо по-различно, не заради разхода (други коли на газ в пари ще я бият по икономичност). Така, че за мен колата си струва парите само ако човек е решил да си купи точно такава кола и това не му е единствената кола.

П.С. За първи път чувам за фейслифт на XW20.

Аватар
BOz
Мнения: 4307
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от BOz » 04 Мар 2016 01:59

Добре дошъл в хибридното семейство. :)

Фейса е от края на 2005-та година, когато са променени доста неща.
На външен вид се познава лесно по светлите задни стопове (старата е с тъмни стоп светлини) и хромираната решетка отпред.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

AlexPP
Мнения: 87
Регистриран на: 24 Ное 2015 17:05
Местоположение: Бургас

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от AlexPP » 04 Мар 2016 12:26

Може. Не го знаех това.

Забравих да спомена, че на моята и светна check engine лапмпата и разхода се вдигна с 1 литър /100км. След смяна на fuel/air ratio сензора (около 100 паунда от ebay.co.uk) нещата се оправиха. Смених и гарнитура на капака на клапаните.

RedGold
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Фев 2016 16:16
Местоположение: Варна

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от RedGold » 05 Мар 2016 18:51

Здравейте Колеги, и благодаря на всички за написаното и се радвам, че се получи дискусия :)
Така относно автомобила, за сега е планиран да е семейна кола и на по късен етап друга голяма (комби или ван) за дълъг път и преходи, като тази ще остане сигурно за жената. Определено ще има период в който ще е основен автомобил, а прочетох, че не е много подходящ.... Ако може да кажете защо и кое му е страшното или не удобното...
Динамиката...питах относно това, не защото съм състезател и карам с 200 по нашите скоростни и прекрасни пътища, които са идеални за тези скорости. А просто говорим за 1,5 мотор на големичко купе (поне за мотора) според мен и от там се поражда мисълта: Аз на този баир ще го изпреваря ли този или няма!!! Наистина не гоня скорост или време, искам просто да не е "мудна" така да се каже (мудна - 2,3 човека, малко багаж и горката е до там), важното е всички по пътищата да се кара разумно, че всички да са живи и здрави, но ако се наложи да се изпреварва(а то няма как с нашите много лентови пътища) да е възможно.
Много интересна и различна кола...определено е нещо друго. Изгледах доста в YouTube - как се движи на сняг, как дига 180км/ч, т.н. Чета когато мога и се ровя (благодаря за Priuschat.com),но...
Колегата по горе ме подсети за нещо доста важно...какво става с поддръжката на колата и сервизите, по точно имали майстори който не я гледат като ????? и ЪЪЪ... според мен е нормална кола с нормални болежки, но.... знаете как са нещата с БГ майсторите :)

Аватар
BOz
Мнения: 4307
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Re: Съвети за покупка на употребяван Prius Hybrid XW20 /2003–2009/ - дискусия и мнения

Мнение от BOz » 05 Мар 2016 20:14

Два основни коментара.
1. Всяка една кола върви толкова, колкото е мощна. В случая има 100кс автомобил, който се държи като такъв. Ако си карал 200кс автомобил, този ще ти се стори умрял и ще го псуваш много. Ако се качваш от 50кс автомобил, то ще ти се стори ракета. Всичко е изцяло да очакването и разбирането на водача. Това е основния фактор, а не самия автомобил.
2. Колата се прави в сервиз. Но що се отнася до механика, окачване и от този род. Самата хибридна система само в много специализирани сервизи, ако искаш по-компетентно мнение.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot] и 11 госта