Слаби светлини - бушони на Yaris XP90 1.4 D4D 2008 - РЕШЕН

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от nowyaris » 09 Дек 2014 18:02

vodafon написа:
nowyaris написа:Модератора трябва да забрани всякакви постове по време на студентския празник drunk.gif .
Да забранява ма той пие
Да , ама като пие само чете , не пише . blushing.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Akima
Мнения: 7140
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 36 пъти
Получена  благодарност: 72 пъти

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от Akima » 09 Дек 2014 18:51

Ако още малко се напънете и метла ще ви донесе. no.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от nowyaris » 09 Дек 2014 19:46

Akima написа:Ако още малко се напънете и метла ще ви донесе. no.gif
Що бе , колега ? Кво сме сгафили ? Аз също имам такъв Ярис и досега за 7 години един комплект Н4 на фаровете съм сменил.Никакви други грижи със светлините.Колегата който има проблем най-добре да посети квалифициран автоелектротехник - сигурно е нещо дребно.
ПП.Akima,още не си станал модератор,с метлите кротко,има си служители в отдел "чистота" :thumbsup: .
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

Аватар
Akima
Мнения: 7140
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 36 пъти
Получена  благодарност: 72 пъти

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от Akima » 09 Дек 2014 20:15

Фактът,че имаш Ярис е ноторен.Къде обаче посъветва човека по повод фаровете. biggrin.gif

Колегата му обясни,аз му показах - при Ярис бушоните на фаровете бяха разделени на лява страна и дясна страна,ако не се лъжа,но така или иначе като отвори кутията/бушониерата ще види,че има "писания". :thumbsup:

П.С.Нямам амбиции аз да раздавам метлите.Частта с опцията за отвод/отказ е по моя молба даже. cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

nowyaris
Мнения: 4515
Регистриран на: 11 Фев 2009 16:17
Местоположение: ЛИНЦ/АТ
Получена  благодарност: 1 път

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от nowyaris » 09 Дек 2014 20:49

Ако човека не е много в час с електросистемата на една кола (като мен например) не е ли по-разумно да бъде насочен към добър техник вместо сам да се оправя.Не се знае какви интервенции има по осветителната система и кое е предизвикало дефекта.Опитвайки се сам да се оправи може да си причини още по-големи главоболия.Масла и филтри сам си сменям,ама за токовете винаги при "доктор" , дори и за смяна на крушки . Отделно дето и ръцете ми са сравнително големи и не влизат из тея тяснотии. biggrin.gif
Живота е като Чевермето - колкото повече те върти,толкова по-пекан ставаш....

vodafon
Мнения: 135
Регистриран на: 30 Юни 2013 16:23

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от vodafon » 09 Дек 2014 20:53

Akima написа:Фактът,че имаш Ярис е ноторен.Къде обаче посъветва човека по повод фаровете. biggrin.gif

Колегата му обясни,аз му показах - при Ярис бушоните на фаровете бяха разделени на лява страна и дясна страна,ако не се лъжа,но така или иначе като отвори кутията/бушониерата ще види,че има "писания". :thumbsup:

П.С.Нямам амбиции аз да раздавам метлите.Частта с опцията за отвод/отказ е по моя молба даже. cool.gif
Ма колега, като не сте в час с елементарна електротехника не давайте акъл. Даже немаш и повод да са пънеш.
Да ти обясня що така мисля : Бушон да изгори, ток немой да видиш ти. Не слаб, нито силен. Липсва !
То требва и мисъл.... :censored: :censored: :censored:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4933
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 154 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от slowtraveler » 10 Дек 2014 08:23

Покрай емоционалните изблици някой няма ли ел-схемата - като я видим предполагам всичко ще стане ясно...
Слабото светене е заради загубен потенциал на 'централния' електрод на лампата, докато на двете клеми на крушката остават различни потенциали (+/-) и така жичките са свързани последователно...
Каква е причината за загубата на потенциала на централния електрод може да се гадае според схемата.
Веско неслучайно попита за 'масата' - на повечето стари автомобили централния електрод бе на 'маса' и при загубата на тази маса започваха примигвания на стопове в такт с мигача (светещи слабо) и т.н. и т.н.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
diesel_power
Мнения: 469
Регистриран на: 29 Май 2010 17:45
Местоположение: Бургас
Получена  благодарност: 1 път

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от diesel_power » 10 Дек 2014 09:07

Човека сигурно отдавна си е решил проблема докато вие гадаете на боб.
При яриса е постоянен и общ плюса.
Като свети на къси минава ток през жичката за дълги ,която е свърза с другия фар.
Така ,ако другия фар има маса за къси и липсващ общ плюс крушките светят последователно.
С това желанието ми да пиша се изчерпа.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4933
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 154 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от slowtraveler » 10 Дек 2014 10:35

Да, при такава схема е възможно да светят слабо двете дълги и едната къса светлина (или слабо двете къси и едната дълга) при изгорял бушон :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

vodafon
Мнения: 135
Регистриран на: 30 Юни 2013 16:23

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от vodafon » 10 Дек 2014 19:45

slowtraveler написа:Да, при такава схема е възможно да светят слабо двете дълги и едната къса светлина (или слабо двете къси и едната дълга) при изгорял бушон :thumbsup:
Значи колегата не му е верен проблема:
че на десния фар едновременно светят и двете светлини слабо неискът по отделно на къси или дълги , левия си работи нормално

Може ли така бе колега /към човека с проблем/, и проблем като хората не можеш да направиш worthy.gif
Айде некой да заключи и да почисти че много ....

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4933
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 154 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от slowtraveler » 10 Дек 2014 19:58

vodafon написа:...
Значи колегата не му е верен проблема:
че на десния фар едновременно светят и двете светлини слабо неискът по отделно на къси или дълги , левия си работи нормално
....
Дали вижда дали свети слабо жичката на дългите при светещи ярко къси?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

vodafon
Мнения: 135
Регистриран на: 30 Юни 2013 16:23

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от vodafon » 10 Дек 2014 20:01

slowtraveler написа:
vodafon написа:...
Значи колегата не му е верен проблема:
че на десния фар едновременно светят и двете светлини слабо неискът по отделно на къси или дълги , левия си работи нормално
....
Дали вижда дали свети слабо жичката на дългите при светещи ярко къси?
Тва верно е малоумие:
ДВЕТЕ СВЕТЛИНИ /т.е. къса и дълга/ ЕДНОВРЕМЕННО /т.е. по едно и също време/ НА ДЕСНИЯ ФАР /т.е. късата на десния свети слабо и дългата на десния и тя свети слабо/ А ЛЕВИЯ СИ РАБОТИ НОРМАЛНО /т.е. с левия няма проблем /
А според теб вижда ли или жуми ...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4933
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 154 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от slowtraveler » 10 Дек 2014 20:21

Явно трябва да обяснявам повече на умния... :whistle:
Да повторя - дали колегата успява да види (и дали се е заглеждал) в мъждукаща жичка на дългите на нормално светещия на къси фар....

Според обяснението на колегата за схемата на Яриса, нещата изглеждат така (вляво - що годе реалното/работещо положение, и то при условие, че J1 - да кажем че е бушон, има проводимост):
При прекъсване на връзката към плюса на единия фар нещата ще изглеждат като схемата вдясно (все едно е прекъснал J1)...
И кое как ще свети тогава?
Изображение

П.С. с J1 съм отбелязал 'проблемен' бушон, който при втората схема е изгорял (и затова цялата връзка е премахната за по-голяма прегледност)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

vodafon
Мнения: 135
Регистриран на: 30 Юни 2013 16:23

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от vodafon » 10 Дек 2014 21:10

slowtraveler написа:Явно трябва да обяснявам повече на умния... :whistle:
Да повторя - дали колегата успява да види (и дали се е заглеждал) в мъждукаща жичка на дългите на нормално светещия на къси фар....

Според обяснението на колегата за схемата на Яриса, нещата изглеждат така (вляво - що годе реалното/работещо положение, и то при условие, че J1 - да кажем че е бушон, има проводимост):
При прекъсване на връзката към плюса на единия фар нещата ще изглеждат като схемата вдясно (все едно е прекъснал J1)...
И кое как ще свети тогава?
Изображение
Пич не се заяждам, ама мисли пак.
Малоумието на сложната Ви теория е :
1. Какво кара тока да минава само през бушона и като изгори да лови другия път. Що не го прави и при здрав бушон - светофар, РР или нещо в главата Ти.
2. Какво според теб ще предизвика изгоряла къса или дълга светлина с работещ бушон - по тази схема излиза че ако ми изгори късата на единия фар проблема пак ще е същия.
3. Там където има бушон има ток, като изгори бушона, ток липсва-това е закон при тока.
Да връща обратен ток през маса и крушка е меко казано :whistle: Това и циганетата го знаят.
Ма то не пречи да влизате във филми разни, айде разследвайте

ПП Между другото имам същия Ярис, сменявал съм и крушки и бушони...та затова коментирам. Сещаш се че съм го проверил, нали!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4933
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 154 пъти
Получена  благодарност: 143 пъти

Re: Проблем със светлините на Ярис 1.4 Д-4Д 2008 г

Мнение от slowtraveler » 10 Дек 2014 21:19

Колега, извинявай, но явно познанията ни по електротехника са различни нива...
И явно не разбираш дори малко от електротехника, защото в противен случай би си обяснил как би работила горната съвсем елементарна схема...
Така изписаната схема би работила успешно при изправни бушони, и би действала както описва колегата поради описаната причина вдясно...
Изгоряла крушка не би имало ефект върху другите фарове, но изгорял бушон би докарал такъв ефект върху другия фар...
Да, за мен решението не е съвсем 'чисто', защото изгорял бушон би оставил известен потенциал в проблемния участък... Освен ако бушона на фаровете е само един и смъква плюса и на двата фара едновременно...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта