Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Публикувай отговор
Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от nov » 13 Дек 2023 09:09

След темата за "доволност от експлоатацията на джипарата", започваме и с проблемите.
Имам едно досадно гадно виене от около 2-3 месеца на 1-ва,2 и 3-та скорост - после вероятно не се чува поради шума отвън, оборотите на двигателя и по-високата вече набрана скорост.
Колата е на реални вече 287к.км почти, сменено масло на кутия,диф и раздатка в Тойота преди 56 к.км с оригинални такива (излишно е вероятно да го споменавам), в цялата сервизна история на колата няма данни за сменен съединител, но няма признаци да си заминава. интересното е, че при каране на скорост при наклон надолу (без да подавам газ), шума изчезва, при равен участък при връщане на газта - шума отново изчезва. Вие, като УАЗ-ка.Ходих при 2-3-ма майсторяги и те изразиха мнение, че на тия Тойоти кутиите са им много слабо място и е много вероятно да е кутия (но не поставиха конкретна диагноза, не се наемат и с ремонт) - демек отпадат. Поне же супер много се дразня да има излишни шумове в моите коли - взех самостоятелно решение и налях 2 добавки едновременно на Бардал за ръчни трансмисии и на Лики Моли с молибден пак за ръчни трансмисии (като източих количеството масло, което е по обем еднакво с обема на добавките , а именно 200грама), за 1 месец съм изминал близо 5к.км и ефекта е една голяма елипсовидна НУЛА.Не искам да се разделям с колата (както се разбра от други теми - отива в заслужена пенсия), или пък още повече да нахендря някой купувач, варианта с кутия втора употреба не стои на дневен ред , защото отново ще стигна до този момент рано или късно, бих искал да си направя моята си кутия, за целта:
- обадих се в Тойота и проверих цена на всичките лагери (учудващо са 4 броя, а не 5 или 6), както и цена на всички гарнитури и семеринги оригинални разбира се - цената е малко скъпа, но приемлива около 400-500 лв само за тия части
- има ли някой, който да ми препоръчате майстор СПЕЦИАЛИСТ ДИАГНОСТИК в София,Плевен,Велико Търново,Пловдив, който на 100% да може да каже къде е проблема с виещия шум (няма разлика на студен или загрял мотор), и впоследствие майстор, който би се ангажирал с КАЧЕСТВЕН ремонт. Има един до Стара Загора, но иска кутията свалена и трябва да плащам на няколко човека, за сваляне, транспорт до там, ремонта на кутията, после монтаж - трябва ми вариант при който да оставя колата, да я правят (ако е кутия разбира се), после да им налеят Тойотовското масло LV предназначено за ТАЗИ кутия, плащам и си вземам колата.
Досега на личен автомобил, такъв капитален ремонт не ми се е налагал и леко учуден оставам, че точно на Тойота ще ми е необходим , но да кажем съм дръпнАл късата клечица (ако се окаже кутия или раздатка, въпреки, че варианта с раздатка отпада, защото колата в нормален режим движи само на предно и предполагам раздатката не играе никаква роля?)
Та на тоя етап - моля за препоръка за сериозен МАЙСТОР-ДИАГНОСТИК, който може да локализира проблема точно, да направи ремонта отговорно и съвестно и да забравя за тоя възел за в бъдеще. Като, че ли не ме бърка и в кой край на България ще е САМО да е отговорен и печен, мога и да чакам, защото имам друг автомобил.
Добавки съм слагал и на друг автомобил , не мой личен, поради теч на семеринг между автоматична кутия и двигател - уж най-добрата на Лукас, ефект една голяма нула, извода за мен до тук е, че майстор в шише наистина няма и АЗ ЛИЧНО никога повече за нищо не бих ползвал добавка, дори ако си взема дизел за нафтата не бих слагал добавка, за мен с апари хвърлени на вятъра.

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от mapamop » 13 Дек 2023 13:15

nov написа: 13 Дек 2023 09:09 СПЕЦИАЛИСТ ДИАГНОСТИК
Освен за MexaHHuka, за друг не се сещам лично аз.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от nov » 13 Дек 2023 14:03

Някакви телефони?

Аватар
gimara
Мнения: 1467
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от gimara » 13 Дек 2023 14:12

Няма телефони, има тема, как става връзката.

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от nov » 13 Дек 2023 14:26

ОК, за него ясно - ще се свържа на л.с, някой друг добър специалист?

Аватар
mfandakov
Мнения: 3358
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от mfandakov » 13 Дек 2023 14:28

Имаш най-добрият, търсиш друг. :D
worthy.gif
Винаги след пропагандата,идват ......танковете.

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от nov » 13 Дек 2023 14:35

Не казвам, че не е добър, но ако е зает.................и каже, че може след 2-3 месеца? В тая връзка питам.

Аватар
gimara
Мнения: 1467
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от gimara » 13 Дек 2023 15:02

То нали вие от 2-3 месеца, значи не е спешно. ppp.gif

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от nov » 13 Дек 2023 15:06

успкоява ме факта, че децибелите на "вълчия вой" не са се увеличили с времето, но ме дразни да карам така пък и да не извие из един път и да търся пътна помощ............... :censored:

Аватар
Akima
Мнения: 7133
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 34 пъти
Получена  благодарност: 70 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от Akima » 13 Дек 2023 15:32

На 5-та вие ли?
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от nov » 13 Дек 2023 15:46

Не, нито на 4-та, най-високи са децибелите на 1-ва и 2-ра (почти еднакви, но може би и защото подавам малко повече газ за да ускоря), на 3-та е леко по-тиха и вече нагоре почти не чувам виене.Има и един друг момент, но не знам дали има някаква логика (връзка) с въпросния вой? Колата на празен ход бръмчи все едно има някъде дупка по някое от гърнетата, не е толкова тиха, колкото трябва да бъде - оглеждаха я отдолу поне 5-ма майстори и не видяха никъде да има дупка по генерацията за изгорелите газове, никой обаче не се сети да погледне изходящите колектори (то вероятно и няма как, освен ако не се свалят)? Та си мисля да не би , като подавам газ от 1-ва на 2-ра и от 2-ра на трета отнякъде да "фучи", като въздух - пък аз да си мисля, че е кутия? Казаха ми сега за някакъв метод с дим/пушек, който се вкарвал по обратния път и много бързо се виждало ако има дупка/пукнатина , където и да било по пътя на изгорелите газове.

Аватар
memorex
Мнения: 813
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от memorex » 13 Дек 2023 18:28

Да не вземе да се окаже лагер главина?
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от mapamop » 13 Дек 2023 18:43

memorex написа: 13 Дек 2023 18:28главина
ще вие и на свободна, като тролейбус, до мисля 60-80 км/ч. Като вие ще си сменя темпото според скоростта. Мача е игран със бременните главини.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
nov
Мнения: 832
Регистриран на: 28 Яну 2007 19:15
Местоположение: Bulgaria
Автомобил: XA30 3ZR-FAE
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от nov » 13 Дек 2023 18:51

не е главина със сигурност, тоя шум го различавам от ккилометри, че играх подобен филм. Затова ми трябва ПРАВИЛЕН диагностик, навежда ме на скоростна кутия, но може да се окаже друго знам ли? Интересното е, че след наливането на двете добавки, освен , че кутията не утихна (ако е кутия) самите скорости на моменти взеха да влизат по-трудно, а в самите описания на добавките си пише, че превключването ставало по "меко", освен другите положителни явления.............. :censored:

Аватар
mapamop
Мнения: 4083
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 294 пъти

Вой от скорстна кутия РАВ4 ХА30

Мнение от mapamop » 13 Дек 2023 19:34

Тия кутии, или поне на Авенсиса са капризни за масло. 2019 братовчедите наляха не помня каква марка и се затегнаха скоростите за превключване. Наляха Мотул и си влизат четвърта година мазно и тихо.
Ако ти е пробит изходящия тракт ще понамирисва на газове в коша на мотора, вероятно ще има и вибрации на празен ход, и ще хлъцва с оборотите на празен ход.
Не знам дали да не промиеш кутията с нещо (евтино атф масло) и да налееш наново чисто, по възможност със сваляне и цяло източваме на кутията. Някоя предавка да ти влиза по-трудно?
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: The_legend и 62 госта