Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 257 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от WoLF » 20 Яну 2024 20:48

Затова ли ми седи леко криво до горната жабка. Утре ще имаме културен полуден (с много нецензурни думи демек) :thumbsup:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4082
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 293 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от mapamop » 20 Яну 2024 22:17

WoLF, снимки и подробности след ремонта ако може?
gordini не е особено приказлив и подробен...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

gordini
Мнения: 35
Регистриран на: 15 Яну 2024 19:57
Местоположение: Sofia
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от gordini » 21 Яну 2024 10:05

Напротив, много приказлив и подробен съм и много обичам да споделям какво и как съм правил.
Както споменах съм имал само стари коли, а там споделянето е основно правило в нашите среди.
Тъй като съм новобранец в този форум и питам Вас за съвети и помощ реших, че ще е нередно да
започна да показвам неща през които мислех всеки от Вас е минал вече.
Моля да бъда извинен, просто не исках да съм досаден от първия ден както се казва.
Сега ще подготвя текст със снимков материал и ще го кача.

Аватар
mapamop
Мнения: 4082
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 293 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от mapamop » 21 Яну 2024 10:36

gordini написа: 21 Яну 2024 10:05 Сега ще подготвя текст със снимков материал и ще го кача.
Супер. Не забравяй че може да си стигнал до проблем или решение, които никой не е намерил.
gordini написа: 21 Яну 2024 10:05 Моля да бъда извинен, просто не исках да съм досаден от първия ден както се казва.
Ако се разровиш из моите писаници, ще видиш че във времето съм бил ужасно досаден и все още никой не ме е набил tooth.gif
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 257 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от WoLF » 21 Яну 2024 10:41

mapamop написа: 21 Яну 2024 10:36 още никой не ме е набил tooth.gif
Може да има други възпрепятстващи фактори tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

gordini
Мнения: 35
Регистриран на: 15 Яну 2024 19:57
Местоположение: Sofia
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от gordini » 21 Яну 2024 11:10

Когато избирах кола огледах три и на трите таблото над жабката където е Еърбега беше надигнато.
Реших, че от конструкция и старост и т.н. да кажем фабричен дефект.
1.jpg
1.jpg (97.45 KiB) Преглеждано 1181 пъти
След като купих колата и премина еуфорията започнах да откривам дребни и досадни проблемчета. Такъв е и случая
с жабките. Както писах, едната падаше като гюле а другата се опитваше да се отвори сама, но само един сант и спираше.
Докато валеше снега вчера се мушнах вътре и разгледах какви инсрументи ми трябват за да ги разглобя.
Оказа се само плюсова отверка и инструмент за вадене на декоративни капачки, в моя случай ползвах зъболекарски такъв.
Вътре в горната жабка има две капачета насреща, под коита има винтове.
2.jpg
2.jpg (101.03 KiB) Преглеждано 1181 пъти
Развиват се и капака заедно с вътрешната част се дърпа внимателно. Две щипки го държат и излиза. Проблема веднага лъсна.
Пружината която помага да вдига капака има стоперно краче, но е пластмасово. Очевидно с времето остарява и се чупи.
3.jpg
3.jpg (128.29 KiB) Преглеждано 1181 пъти
След като се счупи крачето, пружината щръква нагоре и подпира в декорацията на таблото и я повдига.
Почистих мястото на счупеното краче и след кратко умуване, което понякога ми се отдава punk.gif , изрових планки за монтаж на
тонколони, останали ми през времето. За късмет се оказа, че имам точен размер и то не една а много такива. Който има същия
проблен на драго сърце ще му дам планка да си реши проблема, а ако е от София, мога да му помогна лично.
Сложих планката и за всеки случай я залепих с Локтайт гел, затисната докато втвърди лепилото с чук и гири.
4.jpg
4.jpg (136.95 KiB) Преглеждано 1181 пъти
5.jpg
5.jpg (176.18 KiB) Преглеждано 1181 пъти
За долната нещата се изясниха бързо и лесно. Извадих я от мястото и с натискане от двете страни за да освободя стоперите и
в десния ъгъл висеше успокоител- амортисьор, който не беше закачен.
6.jpg
6.jpg (114.64 KiB) Преглеждано 1181 пъти
Там открих и капака за филтъра на климатика. Реших, когато са сменяли филтъра не са закачили успокоителя.
Защо обаче са го търпели по този начин не зная а и след като извадих филтъра се оказа, че не е сменян скоро.
7.jpg
7.jpg (150.56 KiB) Преглеждано 1181 пъти
Може би има и такива хора които такива неща не ги дразнят. За нещастие аз не съм от тях, искам всичко
да си е наред, но знаете много тежи.
Снимковия материал не е много подробен, защото наистина не предполагах, че ще трябва. Направих снимки по инерция,
както съм правил при реставрациите. Ако нещо е неясно, веднага ще дообясня или на лично или по телефона, кой както му е удобно.
Поздрави
Последно промяна от gordini на 21 Яну 2024 13:09, променено общо 1 път.

Аватар
mapamop
Мнения: 4082
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 293 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от mapamop » 21 Яну 2024 12:13

gordini написа: 21 Яну 2024 11:10 Снимковия материал не е много подробен, защото наистина не предполагах, че ще трябва.
Снимковия материал никога не е излишен. В случая поне е достатъчен за ориентировка.
Малко встрани от темата - ползвай отдолу бутоните за прикачане на файлове, или drag&drop във полето за писане на текста. Идеята е че 30 дни след като никой не ти е отварял снимките postimage ще ги изтрие и горното става леко нечетимо. Докато, когато са качени тук във форума - ще си стоят докато е жив форума. Не го приемай като заяждане - дори и така е използваемо за някакво време.
Позволих си да ти издърпам снимките и да ги прикача директно в поста.
gordini написа: 21 Яну 2024 11:10 Реших, когато са сменяли филтъра не са закачили успокоителя.
Поне на Авенсиса тоя успокоител е хванат за едно стъбло с канал и конусни краища за "контри". При закрепването на успокоителя, достъпа е отврат и повечето се отказват след втори опит. Когато/както ми е пълна жабката, отделно и е тежка тоя упокоител успява да се изскубне от стъблото си. Напълних му канала на стъблото със горещ силикон - сега вече се закопчава, ама не излиза...
Не намерих снимка в архивите, но идеята е ясна - силикона е еластичен и все още позволява на контра зъбчетат да се свиват при закопчаване, но им добавя усилие за да се разкопчеят. Силкона го пуснах точно колкото е канала без да излиза от него и в каналите от двете страни на стъблото. Силикона е колкото канала на габарита, без да се добавят спекулативни количества.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

gordini
Мнения: 35
Регистриран на: 15 Яну 2024 19:57
Местоположение: Sofia
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от gordini » 21 Яну 2024 13:20

При тази жабка нещата са крайно прости. При отворено положение се вижда къде се закача
успокоителя и не е въобще трудно. Направи ми обаче впечатление, че жабката има осветление
което свети постоянно след пускане на габарити, отворена - затворена, тя свети.
Дали при другите е така или има някъде бутонче? Ако няма ще трябва да се сътвори едно,
защо да свети когато е затворена.
За снимките разбрах.

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 257 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от WoLF » 21 Яну 2024 14:37

Някой мои снимки ще Ви ги спестя, че не носят никаква допълнителна информация, но и ще добавя информация.

В безкрайната си мъдрост, японците са решили капачката да има слот за вадене от долната си страна...
В безкрайната си мъдрост, японците са решили капачката да има слот за вадене от долната си страна...
IMG_20240121_123335_782.jpg (1.91 MiB) Преглеждано 1158 пъти
За демонтажа на горната жабка няма нужда от махане на съседните въздухопроводи, но реших да ги издърпам за свобода на работа. Вадят се директно назад, всички щипки са по посока.
За демонтажа на горната жабка няма нужда от махане на съседните въздухопроводи, но реших да ги издърпам за свобода на работа. Вадят се директно назад, всички щипки са по посока.
IMG_20240121_123857_068.jpg (1.5 MiB) Преглеждано 1158 пъти
Щипките на жабката са също се дърпат директно назад, намират се близо до двете панти.
Щипките на жабката са също се дърпат директно назад, намират се близо до двете панти.
IMG_20240121_124240_997.jpg (1.9 MiB) Преглеждано 1158 пъти
Вижда се ясно счупения държач и моето решение на проблема - дупка с правилен размер и място в която ще набутам края на пружината.
Вижда се ясно счупения държач и моето решение на проблема - дупка с правилен размер и място в която ще набутам края на пружината.
IMG_20240121_125026_904.jpg (1.29 MiB) Преглеждано 1158 пъти
Тук е финала - залепяне на края да не излиза настрани.
Тук е финала - залепяне на края да не излиза настрани.
IMG_20240121_125846_170.jpg (1.62 MiB) Преглеждано 1158 пъти
Сглобяване на обратно и удоволствието от напълно еректирала жабка :thumbsup:
Таблото ще го натисна с нещо в някоя жега и ще легне пак на място. Снимки като му дойде времето...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4082
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 293 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от mapamop » 21 Яну 2024 16:49

gordini, намери по светлината къде стои крушката. До нея трябва да е пластмасовия бутон за изключване като на хладилниците. Поне на Авенсис Т25, Корола Версо и първите Ауриси е така. Можеш да ми хвърлиш една рама на твоята и ще ровя по каталозите къде е модулчето.
Ако става от Авенсис Т25 мисля и да имам един някъде из гаража за подаръчни цели.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
BOz
Мнения: 4291
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 108 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от BOz » 21 Яну 2024 17:13

Светлината си свети постоянно. Нормално и не е дефект.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

gordini
Мнения: 35
Регистриран на: 15 Яну 2024 19:57
Местоположение: Sofia
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от gordini » 22 Яну 2024 21:26

Привет,
днес минах през КАТ за нови табели и за пореден път се убедих, че живеем в абсурдна държава.
Погледнаха и свериха номерата и ми връчиха талонче за преглед без да проверят каквото и да било
по колата с изключение на фарове и мигачи. Е питам аз, когато спрат който и да е на пътя с изтекъл
преглед, примерно преди 15 дена, му пишат акт. Значи 15 дена са проблем а моята кола която е стояла
кой знае колко по салоните, един месец с транзитните номера без преглед и накрая отново без преглед
от компетентен орган ми дават преглед за една година. Е няма кой да ме убеди, че това има обяснение.
Същото е със смяна на номерата и наложителния нов преглед. Спирачки ли промених, осветление ли или какво,
някакви табели, които нямат нищо общо с тех състоянието на колата.
Поздрави

vfr800
Мнения: 465
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 66 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от vfr800 » 23 Яну 2024 15:54

Те фаровете и мигачите ги проверяват, да не би случайно да е американка и да свети червено мигача. Ако е червено мига на пари ;)

gordini
Мнения: 35
Регистриран на: 15 Яну 2024 19:57
Местоположение: Sofia
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от gordini » 23 Яну 2024 21:31

Потърсих в нета как и кога се ползва EV mode. Не можах да намеря конкретно
оябснение, така че ако имате инфо или мнение ще се радвам да го чуя.
Аз примерно живея на около 500м от главна улица и когато се прибирам
и завия от главната го включвам и се прибирам и паркирам. Дали обаче
е правилно или не?
Поздрави

Аватар
WoLF
Мнения: 2643
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 257 пъти
Получена  благодарност: 118 пъти

Приус 2ра генерация - помощ и съвети

Мнение от WoLF » 23 Яну 2024 21:38

Даже в книжката го пише - когато има нужда се придвижиш тихо за кратко разстояние. tooth.gif Да караш само на ток вдига разхода rolleyes.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта